Pytanie do eksperta: Jak prowadzić ewidencję ryczałtową?
Odpowiedź eksperta: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych form prowadzenia księgowości. Wymaga od przedsiębiorców prowadzenia ewidencji pewnych kategorii księgowych w celu przeprowadzenia prawidłowego rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego. Charakterystyczną cechą tej formy opodatkowania działalności gospodarczej jest obowiązek posiadania i przechowywania przez przedsiębiorców dowodów zakupu towarów, dzięki którym możliwe jest określenie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej oraz prawidłowe przeprowadzenie w firmie remanentu. Przyjmuje się zazwyczaj, że czas przechowywania takich dowodów księgowych to okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Przedsiębiorca prowadzi obowiązkową ewidencję osiąganych przychodów, która stanowi podstawę do prawidłowego przeprowadzenia rozliczenia z urzędem skarbowym. Obowiązek prowadzenia takiej ewidencji powstaje z dniem wyboru przez podatnika formy opodatkowania ryczałtem. Wszystkie zapisy w ewidencji należy prowadzić w sposób chronologiczny na podstawie dowodów, jakie wymienione zostały w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, w terminie nie późniejszym niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Ewidencje należy prowadzić rzetelnie oraz w sposób niewadliwy. Istnieje możliwości niewpisania lub błędnego wpisania kwoty przychodów, która łącznie nie przekracza 0,5% przychodów wykazanych w ewidencji za dany rok. Podatnik ma możliwość uzupełniania wpisów oraz dokonywania odpowiednich korekt dotyczących błędnie wprowadzonych zapisów do ewidencji podatkowej.
Kierownik jednostki gospodarczej, który zobowiązany jest do prowadzenie prawidłowego systemu księgowości firmy musi dołożyć wszelkich starań aby wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały wykonane prawidłowo.
Komentowanie zamknięte.