Założenie oddziału firmy zagranicznej w Polsce
Założenie oddziału firmy zagranicznej
Nasza oferta została poszerzona o nową usługę, którą jest zakładanie oddziałów firm zagranicznych w Polsce. Z racji tego, że procesy zakładania firm w Polsce należą do bardzo skomplikowanych, pragniemy pomóc Państwu w zakresie formalności, jak i ukształtowania swojej działalności. Nasi eksperci zajmują się sporządzeniem wszystkich dokumentów oraz wniosków.
Zapraszamy!
Zapraszamy!
KONTAKT Z NAMI!
Zainteresowanych prosimy o kontakt:
Telefon: +12 442 02 61, +22 201 07 05
SMS: 660 022 488
E-mail: kontakt@in-nova.pl
Opis usługi
Jak wygląda założenie oddziału firmy zagranicznej?
Utworzenie oddziału zagranicznego przedsiębiorstwa w Polsce wymaga uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem portalu PRS. Wszystkie dokumenty muszą zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Koszt rejestracji oddziału wynosi: 500 zł opłaty sadowej za wpis oraz 100 zł opłaty za ogłoszenie wpisu w MSiG. Czas oczekiwania na odpowiedź z sądy wynosi 7 dni.
Co powinna zawierać uchwała o utworzeniu oddziału?
Kolejnym krokiem jest powzięcie odpowiedniej uchwały o utworzeniu oddziału, w którym powinny znaleźć się informacje takie, jak nazwa oddziału (wraz z dopiskiem "oddział w Polsce"), siedzibę oddziału, przedmiot prowadzonej działalności, który musi być spójny z zakresem działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Należy również określić osobę upoważnioną do reprezentowania przedmiotu zagranicznego, jak również to czy będą zatrudniani pracownicy.
O czym pamiętać zakładając oddział spółki zagranicznej?
W ramach wniosku o rejestrację oddziału spółki, należy przygotować formularze KRS-W10, KRS-WJ, KRS-WK oraz KRS-WM. Prócz tego, do wniosku należy dołączyć uchwałę o powołaniu oddziału, poświadczony notarialnie wzór podpisu osoby reprezentującej spółkę, odpisy aktu założycielskiego/umowy/statutu z potwierdzonym tłumaczeniem na język polski, a także odpis z odpowiedniego rejestru przedsiębiorców odnośnie przedsiębiorcy zagranicznego.
Warto wiedzieć
Opodatkowanie VAT oddziału firmy w Polsce
W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zagraniczny prowadząc swój oddział w Polsce, prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT, jest zobowiązany do tego, aby zarejestrować się jako podatnik VAT. Wówczas warto wiedzieć, że podatnikiem VAT jest przedsiębiorca zagraniczny, a nie oddział. Wówczas założony oddział prowadzi jedynie rejestry, składa deklaracje, opłaca VAT, jak również jest odbiorcą zwrotów z tytułu podatku VAT.
Które osoby zagraniczne mogą założyć firmę w PL?
Obowiązująca w Polsce "Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej" informuje o tym, iż osobą zagraniczną, która może założyć i prowadzić firmę na terenie Polski, mogą być osoby prawne posiadające swoją siedzibę za granicą, osoby fizyczne nieposiadające polskiego obywatelstwa, a także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi z siedzibą za granicą, aczkolwiek posiadające zdolność prawną.
Oddział, a przedstawicielstwo firmy zagranicznej
Poza oddziałem, przedsiębiorcy zagraniczni mają możliwość założenia w Polsce przedstawicielstwa swojego przedsiębiorstwa zagranicznego, które będzie zajmowało się wyłącznie reklamą oraz promocją owej jednostki. Przedstawicielstwo musi zostać wpisane do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych. Przedstawicielstwo musi posługiwać się nazwą oryginalną wraz z przetłumaczoną na język polski zagraniczną formą prawną.