Rejestracja spółki komandytowej
Rejestracja spółki komandytowej
Nasze biuro rachunkowe oferuje pomoc w zakresie założenia spółki komandytowej. Klientom oferujemy również szeroki zakres usług doradczych świadczonych przez doświadczona kadrę specjalistów podatkowych, księgowych i prawnych.
KOSZT USŁUGI: 900 PLN
Zainteresowanych prosimy o kontakt:
tel: +12 442 02 61, +22 201 07 05
660 022 488
kontakt@in-nova.pl
Opis usługi
Na czym polega rejestracja spółki komandytowej?
W trakcie rejestracji spółki komandytowej będziesz zobowiązany do tego, aby spełnić liczne wymagania formalne. Proces zakładania spółki opiera się o przygotowanie umowy, określenie podmiotu działalności według PKD, złożenie dokumentów w odpowiednich organach (KRS, Urzędzie Skarbowym, Urzędzie Statystycznym i ZUS-ie), kontrolowanie procesu rejestracji oraz dostarczenie Klientowi numerów niezbędnych do prowadzenia spółki.
Ile trwa proces rejestracji?
Nasze biuro rachunkowe posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zakładania spółek komandytowych. Obecnie formalności można dopełnić w systemie S24, co znacznie przyspiesza procedurę otworzenia spółki. Decydując się na pomoc naszych specjalistów rejestracja spółki komandytowej trwa tylko kilka dni.
Na co warto zwrócić uwagę?
Mimo tego, że spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, obowiązkowo musi posiadać własny NIP oraz REGON. Numer Identyfikacji Podatkowej jest konieczny do rozliczania podatku VAT. Jak wynika z art. 26 § 3 w związku z art. 103 K.S.H wniosek o wpis spółki komandytowej do KRS może być podpisany przez jednego ze wspólników. Jednak możliwe jest również to, aby podpisy złożyli pozostali komplementariusze i komandytariusze.
Warto wiedzieć
Zgłoszenie do KRS
Zakładając spółkę komandytową, jesteś zobowiązany do tego, aby wniosek o wpis do KRS złożyć w odpowiednim wydziale sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się siedziba spółki. Wniosek musi zostać sporządzony na odpowiednim formularzu (w przypadku spółki komandytowej są to druki KRS-W1, KRS-WC, KRS-WK oraz KRS-WM). Do zgłoszenia należy dołączyć m.in.: umowę spółki, notarialnie poświadczone wzory podpisów wspólników.
Uprawnienia wspólników
Spółka komandytowa dopuszcza dwa rodzaje wspólników, którymi są: komandytariusze i komplementariusze. Ich uprawnienia różnią się pod względem odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusze odpowiadają za sprawy spółki całym swoim majątkiem. Natomiast komandytariusze ponoszą odpowiedzialność tylko do tzw. sumy komandytowej. Ostatecznie jest ona ustalana drogą negocjacji, po czym jest ujęta w umowie spółki.
Zgłoszenie do ZUS
Zgodnie z przepisami spółka jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia w terminie 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika. Mimo tego zalecane jest złożenie tego zgłoszenia wcześniej, gdyż jego brak może spowodować zwrot wniosku o wpis spółki do KRS. Warto zaznaczyć, że każdy ze wspólników musi dokonać za siebie zgłoszenia jako płatnika składek i ubezpieczeń. Jest na to 7 dni od daty rozpoczęcia działalności spółki.