Pytanie do eksperta: Jakie są uproszczone formy ewidencji księgowej?
Odpowiedź eksperta:Każdy podmiot gospodarczy zobowiązany jest do prowadzenia księgowości. Do uproszczonych form ewidencji księgowej zaliczamy kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz księgę przychodów i rozchodów.
Karta podatkowa to najprostsza z form uproszczonej księgowości. Podatek, który płaci przedsiębiorca nie zależy od wysokości osiąganych przychodów czy dochodów, lecz określany jest na cały rok z góry przez naczelnika Urzędu Skarbowego. Wysokość podatku zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie nieliczni przedsiębiorcy.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – w tym przypadku przedsiębiorca płaci podatek w określonej dla danej działalności stawce podatku. Podatek obliczany jest na podstawie osiąganych przychodów, koszty nie są brane pod uwagę. Nawet, gdy przedsiębiorca ponosi stratę w danym miesiącu, obowiązkowo musi zapłacić podatek.
Księga przychodów i rozchodów to ostatnia z form uproszczonej księgowości. W tym przypadku przedsiębiorca płaci podatek od przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania, czyli od dochodu. Podatek może być płacony w stawce liniowej 19% lub na zasadach ogólnych 18% i 32%. Podatku nie płaci się jeśli przedsiębiorstwo nie osiąga dochodów.
Rozliczać się na podstawie jednej z uproszczonych form księgowości mogą osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółki cywilne osób fizycznych, u których przychody ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy nie przekraczają równowartości 2 000 000 euro.
Komentowanie zamknięte.