Pytanie do eksperta: Planuję założyć firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wygląda struktura takiej spółki i w jaki sposób funkcjonuje?
Odpowiedź eksperta: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rodzaj spółki prawa handlowego o charakterze kapitałowym. Pod postacią tą funkcjonuje wiele firm w Polsce. Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na daną jednostkę ze względu na niewielki kapitał wymagany do jej utworzenia oraz ograniczoną odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę, która gwarantuje ich prywatnemu majątkowi pełne bezpieczeństwo.
Decydując się na utworzenie danej jednostki warto jednak wiedzieć, że spółka z o.o. funkcjonuje na rynku przez swoje organy. Należą do nich:
Zgromadzenie Wspólników – tworzą je wspólnicy spółki, a więc osoby które wniosły do spółki wkład. Wspólnicy decydują o najważniejszych sprawach dla firmy. Są zobowiązani do spotykania się przynajmniej raz w roku w celu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Zarząd – powołany przez Zgromadzenie Wspólników. Zajmuje się prowadzeniem bieżących spraw spółki oraz jej reprezentacją. Warto podkreślić, iż w przypadku gdy spółka stanie się niewypłacalna, jednak nie złoży w odpowiednim terminie wniosku o ogłoszenie upadłości wówczas to właśnie członkowie Zarządu zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za jej zobowiązania w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem.
Rada nadzorcza/komisja rewizyjna – organ, który musi zostać powołany gdy kapitał zakładowy przekracza 500 000 złotych. Jego celem jest nadzór działalności spółki w każdej dziedzinie działalności.
Komentowanie zamknięte.