Pytanie do eksperta: Zamierzam założyć własną firmę. Wiem, że moim obowiązkiem będzie prowadzenie firmowej księgowości, jednak czym w zasadzie ona jest?
Odpowiedź eksperta: Księgowość to system ewidencyjny firmy, mający na celu ujęcie środków gospodarczych, procesów i wyników finansowych. Zasadniczym celem prowadzenia księgowości jest rozliczanie się ze swoich obrotów. Wyróżniamy dwa rodzaje księgowości – pełną i uproszczoną.
Księgowość pełna to bardzo skomplikowany system ewidencyjny, którego istotą jest prowadzenie ksiąg handlowych. Dokumenty te dają pełny obraz sytuacji finansowej firmy. Prowadzenie księgowości pełnej zobowiązuje przedsiębiorcę do skorzystania z usług kompetentnych księgowych, a to z kolei naraża go na dodatkowe opłaty. Prowadzenie pełnej księgowości pozwala jednak skutecznie planować dalsze działania oraz analizować aktualną działalność przedsiębiorstwa. Oczywiście pełni ona także zasadniczą funkcję księgowości jaką jest wyliczanie należności podatkowych.
Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są podmioty, których przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 2 000 000 euro. Ponadto niezależnie od dochodów obowiązek ten spoczywa też na spółce komandytowej oraz wszystkich spółkach kapitałowych.
Oryginał zaświadczenia podmiot powierzający pracę powinien przekazać cudzoziemcowi w celu uzyskania wizy. Zezwolenie na pracę sezonową zostaje wydane po wjeździe cudzoziemca na terytorium RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy.
Księgowość uproszczona to bardzo proste zasady gromadzenia danych finansowych na podstawie których określa się wysokość podatków. W przeciwieństwie do księgowości pełnej jej jedynym zadaniem jest wyliczanie podatków. Jej prowadzenie możemy wykonywać samodzielnie dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć koszty naszego przedsiębiorstwa. Wyróżniamy trzy formy księgowości uproszczonej, kartę podatkowa, księgę przychodów i rozchodów oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.