Pytanie do eksperta: Czy sporządzenie umowy spółki z o.o. jest różne w zależności od trybu jej rejestracji?
Odpowiedź eksperta: Spółka z o.o. jest jedną z tych form spółek, które można rejestrować za pomocą Internetu. Jest to bardzo korzystna sytuacja, gdyż najczęściej wybierane spółki mogą być rejestrowane jeszcze prościej. Niestety różnice w trybie rejestracji spółki z o.o. wpływają również na zasady sporządzania umowy spółki z o.o..
Zakładanie spółki z o.o. w trybie tradycyjnym powoduje, że umowę spółki należy sporządzić i zatwierdzić jej formę u notariusza. Nie dopuszcza się bowiem innej formy tego dokumentu niż aktu notarialnego. Oczywiście sporządzając umowę spółki z o.o. u notariusza należy opłacić także taksę notarialną, której wysokość zależna jest od zgromadzonego kapitału. Odpis sporządzonej umowy spółki z o.o. dołącza się do dokumentacji rejestracyjnej. Sporządzanie umowy spółki z o.o. w trybie tradycyjnym ma jeszcze jedną właściwość. Umowa może być dowolnie skonstruowana, pod warunkiem, że zawrze się w niej najważniejsze informacje takie jak: firma, siedziba, wspólnicy, wartość i liczba udziałów, czas trwania, wysokość kapitału zakładowego.
Zakładanie spółki z o.o. w trybie S24 zobowiązuje przedsiębiorców do sporządzenia umowy według określonego przez system wzoru. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszły przedsiębiorca może wszystkie procedury rejestracyjne wykonać przez Internet, nie musząc udawać się do notariusza. Niestety wadą tego jest to, że nie można dowolnie sformułować treści umowy spółki z o.o.
Sporządzanie umowy spółki z o.o. w zależności od tego, w jaki sposób dokonuje się rejestracji jest inne. Ma też swoje wady i zalety.
Komentowanie zamknięte.