Pytanie do eksperta: Jak wygląda proces rejestracji przez obcokrajowaca?
Odpowiedź eksperta: Ustawa w Polsce przewiduje podział obcokrajowców na dwie grupy. Jedna z nich posiada takie same prawa jak obywatele Polski natomiast druga- bardziej ograniczone.
Osoby z pierwszej grupy mogą prowadzić działalność gospodarczą w każdej dozwolonej w polskim prawie formie. W gronie tym znajdują się:
- osoby zagraniczne z krajów członkowskich UE, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do UE, a także państw, które nie są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te kraje ze Wspólnotą Europejską i jej krajami członkowskimi
- obywatele państw niewymienionych powyżej, którzy:
-uzyskali pozwolenie na osiedlenie się w państwie polskim bądź pozwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich
-korzystają z ochrony czasowej na terytorium Polski
Osoby zagraniczne inne niż wymienione wyżej mogą prowadzić działalność tylko w formie spółki:
- komandytowej
- komandytowo-akcyjnej
- z ograniczoną odpowiedzialnością
- akcyjnej
Nie do ukrycia jest fakt, że wśród obcokrajowców największą popularnością cieszą się spółki z o.o. oraz spółki akcyjne. O czym muszą więc oni pamiętać podczas rejestracji? Oczywiście niezbędne jest przygotowanie założeń dotyczących funkcjonowania spółki i projektu jej umowy,a także uzgodnienie składu osobowego organów. Obok tego trzeba również przygotować szereg dokumentów. Cudzoziemcy, którzy są osobami fizycznymi, aby założyć spółkę, powinni przedłożyć następujące dokumenty:
- aktualne odpisy z rejestru sądowego wszystkich wspólników razem z apostille (poświadczenie autentyczności dokumentu)
- tłumaczenia przysięgłe odpisów z rejestrów sądowych oraz apostille
Aby zawrzeć umowę spółki kapitałowej, należy to zrobić przed notariuszem oczywiście w państwie polskim. Do jej zawarcia musi przystąpić każdy ze wspólników. Wspólnicy reprezentowani są przez osoby uprawnione- są to najczęściej zarządzający bądź prokurenci. W przypadku, gdy cudzoziemca nie posługuje się biegle językiem polskim, to podczas podpisywania aktu notarialnego umowy, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego.
W związku z dość często pojawiającymi się problemami dotyczącymi dogodnego dla wszystkich wspólników terminu notarialnego, praktykuje się udzielanie przez przyszłych wspólników pełnomocnictwa polskim doradcom.
Istnieje jeszcze jedna ważna zasada co do zakładania spółki przez obcokrajowca. Dotyczy ona spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Mianowicie chodzi o to, że podmioty zamierzające powołać taką spółkę, muszą pamiętać, że według Kodeksu spółek handlowych, jednoosobowa spółką z o.o. nie może zostać założona przez inną jednoosobową spółkę z o.o. Oznacza to tyle, że w sytuacji gdy zagraniczny biznesmen sam jest spółką jednoosobową, to musi wprowadzić do planowanej spółki w Polsce wspólnika. Najczęściej zdarza się, że powołuje się jako wspólnika mniejszościowego- prezesa zakładanej spółki.
Komentowanie zamknięte.