Pytanie do eksperta: Wraz z dwoma wspólnikami zdecydowaliśmy się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa tego podmiotu gospodarczego?
Odpowiedź eksperta: Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tradycyjnie musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Spółka z o.o. może zostać także zawarta przez Internet. Wówczas obecność notariusza nie jest konieczna, ponieważ umowa sporządzana jest na podstawie wzorca.
Umowa spółki z o.o. obowiązkowo musi dysponować następującymi elementami:
1. Nazwa spółki z dopiskiem “spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub jednej z wersji skróconych tj. “spółka z o.o.”, “sp.z o.o.”
2. Siedziba spółki, jaką jest miejscowość oraz adres siedziby
3. Przedmiot działalności spółki odnoszący się do Polskiej Klasyfikacji Działalności.
4. Kapitał zakładowy, którego wysokość nie może być mniejsza niż 5 tysięcy złotych. Składają się na niego wkłady pieniężne oraz aport.
5. Udziały wspólników, czyli określenie czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział.
6. Liczba i wartość nominalna udziałów każdego ze wspólników.
7. Czas trwania spółki o ile został on określony.
Elementy te są obowiązkowe. W przeciwnym razie umowa spółki zostanie unieważniona. Oczywiście w umowie spółki można zawrzeć wiele postanowień szczegółowych. Jest to nawet zalecane, ponieważ ułatwi rozwiązywanie ewentualnych problemów i konfliktów pomiędzy wspólnikami.
W przypadku spółki jednoosobowej wyżej wymienione elementy są wystarczające, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie na rynku.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.
Komentowanie zamknięte.