Pytanie do eksperta: Czy od transakcji z użyciem kryptowalut również pobierany jest podatek?
Odpowiedź eksperta: Dotychczas obrót kryptowalutami opodatkowany był podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nowym projektem nowelizacji ustawy o PCC od 2020 roku obowiązek ten zostanie jednak zniesiony. Świadczenie płatnik opłacał między innymi od umów sprzedaży oraz zamiany walut wirtualnych, które nałożone zostało w 2018 roku ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Resort Finansów, biorąc pod uwagę przepisy z 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatek nałożony na transakcje z użyciem kryptowalut wynosił 1% wartości każdego nabycia, niezależnie od tego czy podatnik z tego tytułu osiągnął zysk czy stratę. Według Ministra Finansów taki podatek skutkował wystąpieniem sytuacji, w wyniku której kwota podatku mogła w każdej chwili przekroczyć wartość zainwestowanych środków pieniężnych. Zachodzące wciąż zmiany i procesy gospodarcze w kategorii obrotu wirtualnymi walutami powodują powstawanie zjawisk, w ślad za którymi nie nadążają przepisy prawne. Waluty wirtualne to nowoczesna technologia zdecentralizowanej księgi rachunkowej, która ułatwia wzajemną wymianę i stanowi podstawę ponad 600 systemów kryptowalut. W formie drogi elektronicznej waluta może być przekazywana, przechowywana, a także sprzedawana. Dodatkowo specyfika transakcji powoduje, że obydwie jej strony pozostają dla siebie anonimowe, a to skutkuje uniemożliwieniem ustalenia statusu podatkowego zbywcy, stanowiącego okoliczność rozstrzygającą o obciążeniu transakcji podatkiem PCC.
Ministerstwo Finansów dodatkowo podkreśla, że skala zjawiska w zakresie walut wirtualnych jest znikoma, a potwierdzeniem może być mała ilość złożonych deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecne przepisy ustawy o podatku nie mają odpowiedniego zastosowania co do przedmiotu obrotu wirtualnymi walutami, a więc norma podatkowa nie może odpowiednio obowiązywać.
Pełna księgowość z kolei jest rozbudowanym, precyzyjnym i sformalizowanym systemem ewidencji zdarzeń gospodarczych, służącym do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie. System podwójnego zapisu pozwala na ewidencję każdej złotówki, która przepływa przez firmę.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.