Pytanie do eksperta: Czym jest uproszczona księgowość?
Odpowiedź eksperta:Przedsiębiorcy w Polsce mogą prowadzić pełną lub uproszczoną księgowość, jednak nie zawsze mogą dobrowolnie wybrać, z której będą korzystać. W określonych przypadkach obowiązkowe jest prowadzenie pełnej księgowości. Uproszczona księgowość może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody ze sprzedaży w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły określonej w przepisach kwoty.
Uproszczona księgowości nazywana także małą, jest znacznie prostsza w prowadzeniu niż pełna księgowość. Przedsiębiorca może ją prowadzić samodzielnie. Wyróżniamy trzy formy małej księgowości:
– kartę podatkową,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– książkę przychodów i rozchodów.
Karta podatkowa skierowana jest do określonego grona przedsiębiorców. Podatek nie zależy od przychodów czy dochodów lecz ustalany jest na cały rok odgórnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego. Wysokość podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płacony jest w określonej stawce, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Podatek obliczany jest na podstawie osiąganych przez firmę przychodów, koszty nie są brane pod uwagę, co oznacza, że przedsiębiorca musi płacić podatek, nawet gdy jego działalność nie przynosi zysków. W przypadku książki przychodów i rozchodów podatek płacony wybrany jest w wybranej przez przedsiębiorcę stawce, jednak zależy on od dochodów czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania.
Komentowanie zamknięte.