Pytanie do eksperta: W jaki sposób księgować operacje gospodarcze?
Odpowiedź eksperta: Księgowość jest zjawiskiem polegającym na zapisywaniu zdarzeń mających miejsce w przedsiębiorstwie. Dzięki tym czynnościom jednostka gospodarcza w stanie jest ustalić wysokość swoich obrotów oraz wielkość odprowadzanych świadczeń na rzecz państwa oraz rządu. Może wydawać się to proste, jednakże w przypadku prowadzenia pełnej księgowości nie jest to takie jasne. Należy, więc zacząć od początku: rozróżniamy dwie formy księgowania.
Pierwszą z nich jest uproszczona księgowość, przeznaczona dla małych podatników czyli takich, których roczny przychód nie przekroczył 1 200 000 EURO. W formie tej istnieje podział na kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz księgę przychodów i rozchodów. W przypadku karty oraz ryczałtu rodzaj ponoszonych kosztów nie ma znaczenia. Główne znaczenie ma tylko osiągnięty dochód. Jednakże w przypadku KPiR, podmiot gospodarczy księguje każdą operację w innej kolumnie, np. wynagrodzenia – kolumna 12, przychody – kolumna 9 itd. Korzystanie z KPiR daje większy obraz posiadanego przez nas stanu finansowego.
Drugą z nich jest pełna księgowość, przeznaczona dla dużych podatników czyli takich, których roczny przychód przekroczył 1 200 000 EURO. Opiera się na wypełnianiu Ksiąg Rachunkowych na podstawie posiadanej przez przedsiębiorstwo dokumentacji księgowej. Prowadzenie KR jest pracą trudną oraz wymagającą posiadania wielkiej wiedzy rachunkowej, dlatego najczęściej przekazuje się te zadania biuru rachunkowemu, które w porównaniu do prywatnych księgowych, świadczą te usługi za niższą cenę.
Komentowanie zamknięte.