Pytanie do eksperta: Czym jest spółka komandytowo-akcyjna?
Odpowiedź eksperta: Spółka komandytowo-akcyjna powstaje w wyniku połączenia spółki komandytowej i spółki akcyjnej. W tym rodzaju działalności wyróżniamy dwa rodzaje wspólników:
- Akcjonariuszy – występują jedynie w charakterze pełnomocnika, gdyż nie mogą samodzielnie reprezentować spółki. Bycie akcjonariuszem zwalnia z odpowiedzialności majątkowej.
- Komplementariuszy – reprezentują oni spółkę na “zewnątrz” oraz zajmują się bieżącymi sprawami firmy. W odróżnieniu od akcjonariuszy, ponoszą oni odpowiedzialność majątkową za zobowiązania przedsiębiorstwa. Panują jasno określone wymogi co do prowadzenia księgowości dla spółki komandytowo-akcyjnej. Księgowość prowadzona musi być w formie pełnej. Pomimo niektórych opinii, wcale nie jest to wada. Pełna księgowość polega na dokładnym zapisywaniu wszelkich operacji gospodarczych, jakie zostały dokonane w przedsiębiorstwie. Muszą one zostać zawarte w Księgach Handlowych. Pełna księgowość niesie za sobą także wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość bieżącej kontroli zarówno wydatków jak i przychodów spółki, co pozwala nam na dokładne określenie efektywności działania firmy.
Warto pamiętać, że prowadzenie pełnej księgowości nie należy do prostych zadań, ale nie jesteśmy zobligowani do samodzielnego jej prowadzenia. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług oferowanych przez podmioty zewnętrzne. Należą do nich między innymi biura rachunkowe, podatkowe czy księgowi. Ich pomoc jest nieoceniona, gdyż dzięki niej przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim znaczną ilość wolnego czasu (którą może poświęcić na realizację innych zadań spółki) oraz pewność, że dokumentacja prowadzona jest w sposób prawidłowy.
Komentowanie zamknięte.