Pytanie do eksperta: Jak prowadzić uproszczoną księgowość?
Odpowiedź eksperta: Na wstępie tego artykułu warto zaznaczyć, że uproszczona ewidencja księgowa może być prowadzona w podmiotach ( osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne), w których przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 000 000 euro. Po przekroczeniu określonego prawnie limitu należy przejść na pełną księgowość, która zobowiązuje do szczegółowej ewidencji operacji i rozliczeń.
Ustalony prawnie limit należy przeliczyć uwzględniając średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy.
Jak prowadzić uproszczoną księgowość? Przedsiębiorcy mają do wyboru:
– księgę przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym);
– ryczał ewidencjonowany;
W niektórych przedsiębiorstwach dodatkowo istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych, ewidencji wyposażenia, ewidencji przebiegu pojazdu czy rejestrów VAT.
Prowadzenie księgowości uproszczonej często kojarzone jest z łatwą procedurą oraz uproszczonymi zasadami ewidencji księgowej. Istotne jest, że w tym przypadku również warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Współpraca pozwoli przedsiębiorcy skoncentrować się na rozwoju firmy i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
Nasze biuro od wielu lat zajmuje się prowadzeniem księgowości dla firm z całej Polski. Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę, która spełnia oczekiwania przedsiębiorców.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI