Pytanie do eksperta: Czy ceny transferowe mogą być wykorzystane do minimalizacji obciążeń podatkowych?
Odpowiedź eksperta: Ceny transferowe jako ceny towarów usług, wartości niematerialnych i honorariów w transakcjach między powiązanymi stronami mogą różnić się od cen w porównywalnych transakcjach zawartych przez podmioty niepowiązane.
Wynika to z tego, że:
a) Ceny te nie zostały wynegocjowane na wolnym rynku. Kształtują się one w stosunku do transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Dotyczyć mogą także udostępniania wartości niematerialnych, czy udzielania pożyczek. Ceny transferowe dotyczą najczęściej transakcji zawieranych między “spółką matką”, a “spółkami córkami” lub “spółkami siostrami”, ponieważ podmioty te traktuje się jako powiązane.
b) Ceny ustalane są we wzajemnych transakcjach i podmioty mają swobodę w ich kształtowaniu ze względu na zakres wyboru ich poziomu.
c) Czynniki wpływające na poziom ustalania ceny transferowej dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne:
– czynniki zewnętrzne: taryfy absolutne, relatywne różnice w opodatkowaniu, przyjazny charakter polityki państwa, kursy walut
– czynniki wewnętrzne: majątkowe zróżnicowanie podmiotów zależnych, udziały w rynku jakimi dysponują podmioty
d) Ceny transferowe mogą zostać uznane jako skuteczne narzędzie w przerzucaniu dochodów między przedsiębiorstwami powiązanymi.
e) Cena określona przez podmioty powiązane wpływa na wysokość obrotu, który jest podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Funkcja podziału dochodu jaką dysponują ceny transferowe odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia podatkowego, ponieważ osoby ustalające ceny mają swobodę decyzyjną, która wpływa na planowanie podatkowe przedsiębiorstwa.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI