Pytanie do eksperta: Jak założyć spółkę z o.o.?
Odpowiedź eksperta: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Posiada wiele zalet, które przyciągają przedsiębiorców i sprawiają, że jest ona dla nich atrakcyjna. Przede wszystkim dla chcących założyć własną firmę ważna jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Nie narażają oni bowiem własnego majątku i nie muszą się o niego martwić. Dlatego właśnie, warto wybierać spółki z o.o.
Jeśli chodzi o zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to powinno się ono rozpocząć zawiązaniem umowy spółki. Jest to bardzo ważny dokument, bez którego nasza firma nie może działać. Umowę sporządzają wspólnicy i zawierają ją w formie aktu notarialnego. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych konieczne jest, aby zawierała ona następujące elementy:
- nazwę i siedzibę spółki
- przedmiot działalności spółki
- wysokość kapitału zakładowego
- ilość i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników
- czas trwania spółki ( jeśli jest oznaczony)
Wszystkie te elementy są konieczne, a brak któregokolwiek może doprowadzić do nieważności zawiązania spółki, a w konsekwencji do niepowstania firmy.
Kolejnym krokiem podczas zakładania spółki z o.o. jest udanie się do sądu rejestrowego i tam złożenie kilku ważnych dokumentów. Przede wszystkim jest to wniosek rejestrowy na urzędowym formularzu KRS-W3 oraz formularze załączników: KRS-WE – dotyczący wspólników spółki z o.o., KRS-WK – dotyczący osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu oraz KRS-WM – dotyczący danych o przedmiocie działalności spółki. Do tegoż wniosku należy dołączyć także umowę spółki z o.o. ( obowiązkowe są dwa egzemplarze ) oraz oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały w całości pokryte. Wymagane są także dowody uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz opłaty sądowej. Wszystkie wymienione formularze należy także zanieść do urzędu skarbowego i GUS.
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga od nas ogromnego zaangażowania i cierpliwości. Warto jednak zakładać firmy właśnie w tej formie, gdyż możemy naprawdę wiele zyskać.
Komentowanie zamknięte.