Pytanie do eksperta: Jak wygląda założenie spółki kapitałowej?
Odpowiedź eksperta: Spółki kapitałowe stanowią atrakcyjną formę prowadzenia działalności gospodarczej. Mają również podobne cechy, takie jak ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników czy obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości. Mimo dużego podobieństwa przejawiającego się także w sposobie zakładania, mają także pewne różnice.
Pierwszym etapem zakładania spółki akcyjnej jak i zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest sporządzenie umowy, która będzie określać najważniejsze założenia dotyczące przedsiębiorstwa oraz jego dane. W przypadku obu spółek obowiązkowo dokument ten musi mieć formę aktu notarialnego. Należy pamiętać o tym że, treści umów poszczególnych spółek będą się między sobą różnić pod wieloma względami.
Kolejnym etapem zakładania spółek kapitałowych jest zebranie kapitału początkowego przedsiębiorstwa. W obu przypadkach jego minimalna wysokość jest ustalona przez przepisy regulujące działanie tych spółek. Zdecydowanie mniejszy minimalny kapitał posiada spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby utworzyć spółkę akcyjną potrzeba aż 100000 złotych. Zebranie kapitału początkowego w tych spółkach następuje na drodze emisji udziałów w przypadku spółki z o.o., a w spółce akcyjne poprzez emisję akcji.
Ostatnim etapem zakładania spółek kapitałowych jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym celu należy udać się do sądu właściwego dla siedziby spółki, który prowadzi wydział KRS. Należy w nim złożyć wniosek o wpis do Rejestru Przedsiębiorców wraz z wymaganymi dla danego rodzaju spółki załącznikami co stanowi różnicę w sposobie rejestracji obu tych spółek. Podczas rejestracji spółki w KRS należy pokryć także opłaty za wpis oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Komentowanie zamknięte.