Pytanie do eksperta: Jak wygląda zakładanie spółki w Polsce przez obcokrajowców? Czy mogą oni założyć spółkę na takich samych zasadach jak rodowici obywatele?
Odpowiedź eksperta:W Polsce działalność gospodarcza zazwyczaj prowadzona jest w formie spółek. Ich rodzaj dostosowuje się przede się do charakterystyki podmiotu, a także celów i oczekiwań przedsiębiorcy.
Zakładanie spółek niestety wiążę się z długą i problematyczną rejestracją, która skutecznie zniechęca potencjalnych przedsiębiorców do zakładania firmy. W przypadku obcokrajowców zasady na jakich mogą oni rejestrować spółkę w znacznym stopniu zależą od kraju, z jakiego pochodzą. Część z nich może nabyć spółkę na takich samych zasadach jak rodowity Polak, są to osoby, pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz Obywatele państw niewymienionych wyżej, którzy posiadają zezwolenie na osiedlenie się w Polsce lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, uzyskali zgodę w Polsce na pobyt tolerowany lub status uchodźcy lub korzystają z ochrony czasowej na terytorium Polski.
W pozostałych przypadkach obcokrajowcy mogą poprowadzić działalność wyłącznie w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej bądź z ograniczoną odpowiedzialnością.
Osoby pragnące uprościć rejestrację spółki mogą zdecydować się na zakup gotowej jednostki, której nabycie pozwoli zredukować wszelkie formalności do minimum, jakie stanowi złożenie podpisu na jej umowie.
Komentowanie zamknięte.