Pytanie do eksperta: Na jakich zasadach odbywa się w Polsce zakładanie spółek przez obcokrajowców?
Odpowiedź eksperta: Zakładanie spółek na terenie Polski dla obcokrajowca może okazać się niezmiernie problematyczne. Problem z samodzielną rejestracją spółek mają bardzo często rodowici obywatele, a co dopiero osoby z zagranicy niejednokrotnie nie władające płynnie językiem polskim.
Istnieje grupa osób, które mogą założyć spółkę w Polsce na takich samych zasadach jak rodowici obywatele, są to:
1. Osoby pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi.
2. Obywatele państw niewymienionych wyżej, którzy:
– posiadają zezwolenie na osiedlenie się w Polsce lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich,
– uzyskali zgodę w Polsce na pobyt tolerowany lub status uchodźcy,
– korzystają z ochrony czasowej na terytorium Polski.
W pozostałych przypadkach cudzoziemiec może poprowadzić firmie wyłącznie w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej bądź z ograniczoną odpowiedzialnością. Osoby te nie posiadają jednak prawa do przeprowadzenia elektronicznej rejestracji, gdyż nie dysponują one numerem PESEL, który jest niezbędny do otworzenia konta na platformie ePUAP, na której odbywa się się rejestracja.
Komentowanie zamknięte.