Pytanie do eksperta: Jakie zalety ma uproszczona księgowość?
Odpowiedź eksperta: Prowadzenie pełnej księgowości nie zawsze jest obowiązkowe. Wiele małych i nowych firm chętnie korzysta z uproszczonej księgowości, którą można prowadzić na różne sposoby i która ma wiele zalet.
Najpopularniejszą forma prowadzenia uproszczonej księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR). Prowadząc PKPiR przedsiębiorca oblicza podatek, sumując przychody i koszty oraz płacą podatek do różnicy. Podatek jest wyższy niż w przypadku ryczałtu, w zależności od opcji i poziomu dochodu, nie jest płacony jeśli działalność nie przynosi zysku. Skoro już zostało wspomniane o ryczałcie, to jest to druga forma prowadzenia uproszczonej księgowości. Jest to uproszczona forma płacenia podatku, polegająca na tym, że płacimy określoną stawkę podatku zależną jedynie o przychodu, bez kosztów. Kolejną metodą uproszczonej księgowości jest karta podatkowa. Korzystać z niej mogą ściśle określone grupy podatników, spełniające określone wymogi, między innymi rodzaj prowadzonej działalności czy miejsce jej wykonywania.
Jak widać, uproszczona księgowość to przede wszystkim proste systemy obliczania podatku. Zaletą uproszczonej księgowości jest głównie to, że wiąże się ona z oszczędnością kosztów. Jest to stosunkowo tania i prosta księgowość, w której ilość operacji gospodarczych i ich małe skomplikowanie sprawia, że właściciel firmy może z łatwością monitorować wszystkie wydatki i koszty. Dzięki temu zdaje sobie sprawę, na czym zarabia, na czym nie i jak może zaplanować swoje przyszłe inwestycje.
Komentowanie zamknięte.