Pytanie do eksperta: Czy każda spółka roczna, aby rozpocząć działalność musi mieć nadane wszystkie numery rejestracyjne?
Odpowiedź eksperta: Jednym z licznych warunków, aby prowadzenie działalności gospodarczej było możliwe jest odpowiednia rejestracja spółki w poszczególnych instytucjach. Początkowo każdy podmiot musi przejść przez odpowiedni etap mający na celu wpisanie jednostki do rejestru przedsiębiorców obsługiwanego przez Krajowy Rejestr Sądowy. To właśnie na podstawie tego wpisu określa się formę i rodzaj prowadzonej działalności. Również dzięki Krajowemu Rejestrowi Sądowemu zewnętrzni kontrahenci mają możliwość sprawdzenia swojego przyszłego wspólnika odnośnie posiadanego stażu czy też jego wypłacalności, dlatego tak ważna jest natychmiastowa aktualizacja nowo powstałych zmian. Jednak nie mowa tutaj o obowiązkach przedsiębiorcy.
Posiadając już odpowiedni wpis należy udać się do Głównego Urzędu Statystycznego w celu nadania numeru Rejestru Gospodarki Narodowej – REGON. Jest to bardzo istotny numer w czasie funkcjonowania firmy. Służy on głównie do celów statystycznych, jednak bez odpowiedniego numeru przedsiębiorca nie może otworzyć i prowadzić swojej działalności, a w związku z tym osiągać przychody i generować zyski.
Kolejny etap to wizyta w Urzędzie Skarbowym i złożenie dokumentacji pozwalającej przydzielić jednostce indywidualny i osobisty Numer Identyfikacji Podatkowej – NIP wykorzystywany do celów podatkowych oraz identyfikacyjnych. To właśnie na podstawie tego numeru jednostka może naliczać i spłacać swoje zobowiązania nie tylko podatkowe, ale i również w stosunku do zewnętrznych kontrahentów. Ostatnim krokiem będzie nadanie numerów VAT i VAT UE potrzebnych do dokonywania transakcji kupna – sprzedaży.
Jak zostało powiedziane to właśnie numery NIP, REGON, KRS, VAT i VAT UE są warunkiem, aby można było otworzyć i prowadzić własną działalność gospodarczą.
Komentowanie zamknięte.