Pytanie do eksperta: W jaki sposób odbywa się sprzedaż spółek, u których rok obrotowy kończy się 30 czerwca?
Odpowiedź eksperta:Sprzedaż spółek, u których rok obrotowy kończy się 30 czerwca odbywa się jak zwykła transakcja między odpowiednią kancelarią a klientem, tzn. początkowo koniecznie obie strony dokonać muszą pewnych uzgodnień co do zakupu i uregulowania zobowiązań, później spisywana jest umowa, w której uczestniczy pełnoprawny notariusz. Po zrealizowaniu spraw związanych z umową, ma miejsce opłacenie udziałów gotówką u notariusza bądź przelewem na odpowiedni rachunek bankowy. Po tych czynnościach sprzedaż spółki dobiega końca, ostatnimi formalnościami będą aktualizacje danych spółki, w tym: adresu, nazwy, zarządu oraz prezesa w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wykonaniem tych zadań zwykle zajmuje się firma, w której nabyta została działalność, niekiedy przedsiębiorcy zajmują się tym samodzielnie.
Prowadzenie działalności gospodarczej z rokiem obrachunkowym kończącym się 30 czerwca nie stwarza żadnych zagrożeń pod względem podatkowym oraz gospodarczym. Każda jednostka, w tym przypadku pod koniec czerwca zobowiązana będzie sporządzić odpowiednią dokumentację związaną z osiągniętymi przychodami oraz poniesionymi wydatkami. Bezwarunkowo dokonać będzie musieć inwentaryzacji na podstawie, której określi stan majątkowy przedsiębiorstwa. Kolejną ważną rzeczą będzie sprawozdanie finansowe związane z zamknięciem Ksiąg Rachunkowych i ustaleniem sald końcowych kont analitycznych oraz syntetycznych.
Warto pamiętać, że spółka kończąca swój rok podatkowy 30 czerwca, dnia 1 lipca formalnie rozpoczyna nowy rok obrotowy co wiąże się z ponownym księgowaniem operacji gospodarczych w przedsiębiorstwie.
Komentowanie zamknięte.