Pytanie do eksperta: Jak wygląda sprzedaż spółek z o.o., które zarejestrowane zostały w 2015 roku?
Odpowiedź eksperta: Ewidencja operacji gospodarczych odbywa się za pomocą ksiąg rachunkowych, które prowadzone są przez podmioty gospodarcze zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości. Księgi rachunkowe powinny być prowadzone w języku polskim oraz w polskiej walucie.
Spółki, które zarejestrowane zostały w 2015 roku są podmiotami prawnymi o bardzo krótkim stażu istnienia na rynku. Najczęściej oferowane są w sprzedaży spółki, które mają czystą historię gospodarczą co oznacza, że nie podjęły czynnej działalności na rynku. Takie spółki posiadają wszystkie niezbędne dokumenty w postaci KRS, NIP, REGON, VAT, często również VAT EU. Są atrakcyjne z uwagi na możliwość bardzo szybkiego podjęcia działalności gospodarczej oraz pominięcie wielu formalności, które konieczne byłyby do wykonania w poszczególnych urzędach w przypadku rejestracji spółki.
Sprzedaż takich spółek następuje najczęściej za pośrednictwem firm, które zajmują się obrotem spółkami lub też rzadziej z udziałem osoby prywatnej, która chce sprzedać spółkę. W procesie sprzedaży udziałów niezbędny jest notariusz, który zajmie się obsługą całego procesu. Konieczna będzie umowa sprzedaży spółki, która stanowić będzie podstawę do zawarcia całej transakcji. W przypadku sprzedaży spółek, które oferowane są przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy cały proces przebiegnie bardzo płynnie, ponieważ specjaliści zatrudnienie w takich podmiotach prawnych zajmą się wszystkimi formalnościami. Jeśli z kolei spółka nabywana jest od prywatnej osoby cały proces powinien być obsługiwany przez eksperta, który przeprowadzi strony transakcji przez wszystkie formalności, które są tym przypadku niezbędne do wykonania.
Skorzystanie z oferty sprzedaży spółek, które zarejestrowane zostały w 2015 roku jest konkurencyjnym rozwiązaniem w stosunku do rejestracji spółki, która przebiegać będzie znacznie dłużej. Jeżeli podmiotowi gospodarczemu zależy na czasie musi bardzo dokładanie przeanalizować wszystkie te możliwości.
Komentowanie zamknięte.