Pytanie do eksperta: Jak sporządzić bilans zysków i strat?
Odpowiedź eksperta:Przedsiębiorca, który założył swoją działalność w formie, która została obciążona obowiązkiem prowadzenia księgowości pełnej, musi liczyć się z koniecznością sporządzania sprawozdania finansowego. Okazuje się bowiem, iż wspomniane już sprawozdanie finansowe jest doskonałym źródłem na temat sytuacji finansowej w firmie, a także o osiąganych przez nią wynikach finansowych.
Sprawozdania finansowe są najczęściej sporządzane na koniec roku obrachunkowego lub w inny dzień, w którym ma miejsce zamknięcie ksiąg handlowych. Do kompletnie sporządzonego sprawozdania finansowego, prócz wprowadzenia, zestawienia zaistniałych zmian w kapitale, sprawozdania z przepływów pieniężnych oraz objaśnień i informacji dodatkowych, należy załączyć dwa bardzo istotne dokumenty takie, jak – bilans oraz rachunek zysków i strat.
Bilans sporządzany jest zarówno na koniec, jak i na początek okresu rozrachunkowego, co stanowi bilans otwarcia i zamknięcia. Dokument ten jest zestawieniem wszystkich składników zaliczanych do majątku prowadzonej firmy oraz kapitałów, z których je pokrywamy. Zasady dotyczące prawidłowego sporządzenia bilansu zapisane zostały w Ustawie o rachunkowości, a także IV Dyrektywie Unii Europejskiej. Natomiast najważniejszą zasadą, która musi zostać spełniona jest zasada zgodności sumy pasywów z sumą aktywów.
Sporządzenie rachunku zysków i strat polega na zestawieniu źródeł przychodów z kosztami prowadzonej działalności. Element ten informuje nas o efektywności poszczególnych rodzajów działalności oraz o ogólnym wyniku finansowym jednostki. Informacje o układzie oraz zasadach jego sporządzenia znajdziemy w przepisach IV Dyrektywy Unii Europejskiej.
Komentowanie zamknięte.