Pytanie do eksperta: Czy opłaca się prowadzić spółkę partnerską?
Odpowiedź eksperta:Spółkę partnerską poleca się przedsiębiorcom, którzy są przedstawicielami wolnych zawodów i chcą wspólnie prowadzić działalność. Partnerami w takim podmiocie gospodarczym mogą być osoby, które uprawnione zostały do wykonania zawodu adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty lub weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego oraz tłumacza przysięgłego.
Osobowa spółka handlowa nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną, czyli może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Spółka odpowiada za długi oraz zobowiązania swoim majątkiem, dlatego partner nie ponosi odpowiedzialności za zadłużenia firmy powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu. W kwestii reprezentacji właściciele spółki mają prawo do jej reprezentacji, ale czasami w umowie zawarte zostaje, że prowadzenie i reprezentacja powierzona zostaje zarządowi. Ukształtowane w ten sposób przedsiębiorstwo uwzględnia specyfikę wykonywania działalności gospodarczej w ramach wolnego zawodu – dlatego wspólnikami, zwanymi dalej partnerami mogą zostać jedynie osoby fizyczne.
W kwestii podatku spółka partnerska nie jest płatnikiem podatku dochodowego. Zysk wypracowany przez przedsiębiorstwo podlega podziałowi pomiędzy wspólników, a to również co do zasady nakłada na wspólników obowiązek opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
Spółka partnerska jest podmiotem, który podobnie jak każdy inny biznes wymaga sporządzenia umowy oraz dokonana wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCA REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.