Pytanie do eksperta: Jak przebiega proces rejestracji spółki z o.o. w KRS?
Odpowiedź eksperta: Spółka z o.o. jest ostatnio jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego względu, że posiada wiele zalet, wybiera ją naprawdę szerokie grono przedsiębiorców.
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to proces, który wymaga ogromnego zaangażowania. Jeśli chcemy przejść przez niego szybko, sprawnie i bez zbędnych problemów musimy się naprawdę postarać. Trzeba bowiem wypełnić wiele dokumentów, a następnie złożyć je w odpowiednim urzędzie, czyli w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Cały proces rejestracji rozpoczynamy od sporządzenia umowy spółki. Powinna być ona zawarta w formie aktu notarialnego i musi zawierać następujące elementy:
- nazwę i siedzibę spółki
- podmiot działalności spółki
- wysokość kapitału zakładowego
- określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników
Jeśli w sporządzonym przez nas dokumencie nie będzie określonych tych elementów może doprowadzić to, do nieważności zawiązania spółki.
Kolejnym krokiem podczas zakładania spółki jest jej rejestracja w sądzie rejestrowym. W tym celu na urzędowym formularzu KRS-W3 należy złożyć wniosek rejestrowy i dołączyć do niego formularze załączników. Jeden dotyczy wspólników spółki (KRS-WE), kolejny przedmiotu działalności spółki (KRS-WM) oraz osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu (KRS-WK).
Do tego wniosku musimy dołączyć oczywiście umowę spółki z o.o.. Wymagane są także oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały w całości pokryte. Dodatkowo musimy złożyć dowód ustanowienia organów spółki, z wyszczególnieniem składu osobowego i listę wspólników opatrzoną podpisami wszystkich członków zarządu. Wymagane są także dowody uiszczenia licznych opłat. Przede wszystkim opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Pokonując wszystkie te etapy i wypełniając wszystkie podane wyżej dokumenty możemy być pewni, że prawidłowo dokonaliśmy rejestracji spółki z o.o.
Komentowanie zamknięte.