Pytanie do eksperta: Co zawiera Jednolity plik kontrolny JPK V7?
Odpowiedź eksperta: Od 1 października 2020 r. wycofany został JPK, a na jego miejsce pojawił się JPK V7.Jednolity plik kontrolny JPK V7 to połączenie deklaracji VAT i JPK VAT, rozszerzony o dane, które podatnik VAT musi raportować. Wcześniej należało dostarczyć i sporządzić oba te pliki, a dzięki tym zmianom mogą Państwo oszczędzić swój czas.
Poza tym podziałem możemy zaobserwować jeszcze dwie inne istotne zmiany. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku wysyłania załączników do deklaracji. Oznacza to, że nie będzie trzeba już składać VAT-ZD, czyli wniosku do ulgi na złe długi, wniosku VAT-ZT, o przyspieszenie terminu zwrotu podatku VAT, a także VAT-ZZ o zwrot podatku VAT.
Plik JPK V7 występuje w dwóch rodzajach, różniących się w zależności od czasu rozliczeń. Są to:
– JPK V7M, który zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną, wysyłany jest co miesiąc, a jego termin złożenia to do dwudziestego piątego dnia miesiąca za poprzedni miesiąc
– JPK V7K, który składa się za pierwsze dwa miesiące kwartału – zawiera samą część ewidencyjną, a za trzeci miesiąc ewidencyjną i deklaracyjną, przy czym część deklaracyjna ma obejmować cały kwartał. Wysyłany jest co miesiąc, a jego termin złożenia to do dwudziestego piątego dnia miesiąca za poprzedni miesiąc.
Struktura zbioru danych w pliku JPK V7 jest odpowiednio uschematyzowana i zawiera następujące pola:
Nagłówek– miejsce przeznaczone na dane dotyczące okresu, celu, daty i miejsca gdzie skierowany jest złożony plik
Deklaracja – obejmuje dane, które są wymagane do wyliczenia podatku naliczonego i należnego, kwotę zwrotu, wartość podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego
Podmiot1 – dane identyfikujące podatnika
SprzedazWiersz– informacje, dzięki którym można rozliczyć podatek należny
SprzedazCtrl– dane obejmujące wartość podatku należnego z okresem, którego dotyczy rozliczenie oraz liczbę wierszy
ZakupWiersz– informacje umożliwiające prawidłowe rozliczenie podatku naliczonego
ZakupCtrl– dane obejmujące wartość podatku naliczonego z okresem, którego dotyczy rozliczenie oraz liczbę wierszy