Pytanie do eksperta: Chcę otworzyć własną firmę, ale nie wiem jakie są formy księgowości mogę prowadzić…
Odpowiedź eksperta: Na wszystkich osobach fizycznych oraz prawnych, osiągających dochody ciąży obowiązek rozliczania z podatku dochodowego.
Większość przedsiębiorców stale staje przed dylematem wyboru odpowiedniej metody księgowości – pełnej lub uproszczonej. Wybór nie jest prosty z tego względu, że obydwa sposoby posiadają swoje zalety i wady. Uproszczona księgowość to prosty sposób obliczania podatku. Nie wymaga od przedsiębiorców dokonywania pełnych i skomplikowanych zapisów. Z kolei pełna księgowość oprócz wyliczeń służy również do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Mała ewidencja informuje o dochodach oraz wysokości podatku, jaki należy zapłacić. Bardziej skomplikowana metoda natomiast sygnalizuje o wysokości zysku, ale także gdzie dokładnie znajdują się pieniądze firmy.
Główną funkcją uproszczonej księgowości jest obliczanie podatku. Wyróżnia się trzy metody uproszczonej księgowości: kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany oraz książkę przychodów i rozchodów. Zaletą prostego księgowania jest fakt, że metoda ta jest nieskomplikowana i stosunkowo tania. Wadą z kolei uznać można fakt, że przedsiębiorca nie otrzyma pełnego obrazu firmy – co w przypadku dużych przedsiębiorstw może być niezwykle ważne.
Pełna księgowość z kolei jest rozbudowanym, precyzyjnym i sformalizowanym systemem ewidencji zdarzeń gospodarczych, służącym do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie. System podwójnego zapisu pozwala na ewidencję każdej złotówki, która przepływa przez firmę.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.