Pytanie do eksperta: Czy można zmienić kod PKD firmy? Trzeba zgłaszać ten fakt do Krajowego Rejestru Sądowego?
Odpowiedź eksperta: Zmiana kodu PKD może nastąpić w każdej chwili prowadzenia działalności i zazwyczaj związane jest to z rozszerzeniem lub zmianą branży firmy.
Przypominając, kody PKD to kody określające obszar działalności firmy, zobowiązani do ich stosowania są wszyscy przedsiębiorcy, spółdzielnie i fundacje. Kody PKD mieszczą się w Polskiej Klasyfikacji Działalności, która jest uporządkowanym systemem obszarów działalności gospodarczych – ma ona zastosowanie w statystykach publicznych, ewidencjach oraz rachunkowości.
Kody PKD firmy mieszczące się w Krajowym Rejestrze Sądowym muszą znajdować się również w umowie spółki. Istotnym jest fakt, iż w w KRS widnieje tylko 1 kod główny określający przeważającą działalność firmy oraz 9 kodów pomocniczych, natomiast w umowie spółki oprócz kodu głównego, firma może posiadać nieograniczoną liczbę kodów.
Zmiana kodów PKD w Krajowym Rejestrze Sądowym może nastąpić bez zmian w umowie spółki tylko wtedy, kiedy nowo wpisywane kody do KRS zawierają się już w umowie spółki. Taką zmianę można zgłosić poprzez eKRS.
Jeśli firma zmienia całkowicie rodzaj działalności (zmieniając swój główny kod PKD) musi ona w pierwszej kolejności zmienić PKD w swojej umowie, a następnie zaktualizować PKD w KRS.
Aktualizację kodów PKD do KRS należy zgłosić na odpowiednich formularzach w systemie elektronicznym Portalu Rejestrów Sądowych.
Zmiana kodów PKD w KRS wiąże się z uiszczeniem opłaty sądowej za zmianę i ogłoszenie jej w MSiG.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ AKTUALIZACJI DANYCH SPÓŁKI W KRS
FORMULARZ KONTAKTOWY
Szczegółowa wycena uzależniona od zakresu aktualizacji danych w KRS.
Zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza, który pozwoli sprawniej dokonać wyceny.
Komentarze: 1