Pytanie do eksperta: Czy w 2017 roku zmieni się stawka CIT?
Odpowiedź eksperta:Podatkami nazywamy obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane prze państwo na potrzebę realizacji zadań publicznych. Do najbardziej popularnych z podatków, obowiązujących w Polsce należą PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych.
CIT nazywany jest również podatkiem od dochodów spółek i jest jednym z podatków, które bezpośrednio obciążają dochody uzyskiwane przez osoby prawne. Podmiotami, które są nim objęte są wszelkie osoby prawne (niezależnie od tego jak nabyły tę osobowość), spółki komandytowo-akcyjne i spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki niemające osobowości prawnej na przykład spółki komandytowe i partnerskie.
Stawka wysokości CIT od stycznia 2017 jest niższa niż było to w latach poprzednich. Wprowadzone od nowego roku zmiany zakładają nową, niższą stawkę podatku od osób prawnych w wysokości zaledwie 15%. Z nowej stawki korzystać mogą mali podatnicy, w których spółkach przychód ze sprzedaży w poprzednim roku obrotowym nie przekroczył 1 200 000 euro. Jeżeli jakiś podmiot celowo zaniży zobowiązanie podatkowe będzie objęty stawką sankcyjną, której wysokości wynosi aż 50%.
Rozliczenie podatki CIT dokonuje się po zamknięciu roku obrachunkowego. Przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia wstępnego zeznania podatkowego do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym samym terminie wpłacić podatek należny lub różnicę między sumą wpłaconych wcześniej zaliczek a podatkiem należnym. Ostateczne zeznania podatnicy są zobowiązani przedłożyć w terminie do 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania finansowego ich działalności.
Komentowanie zamknięte.