Pytanie do eksperta: Z przyczyn prywatnych muszę na jakiś czas zaprzestać prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji muszę ją zlikwidować?
Odpowiedź eksperta: Oczywiście, że nie. Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji jest zawieszenie działalności. Zawiesić firmę możemy na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Dzięki temu możemy spokojnie uporządkować swoje sprawy oraz przemyśleć dalszą aktywność. Po upływie określonego czasu wystarczy, że złożymy wniosek o wznowienie działalności. Po dopełnieniu tej formalności możemy ją kontynuować.
Aby zawiesić działalność nasza firma nie może zatrudniać żadnych pracowników w dniu składania wniosku. Konieczne jest zatem ich wcześniejsze wyrejestrowanie.
Zawieszenie działalności gospodarczej może być dla przedsiębiorcy bardzo korzystne. Przez okres ten obejmują go bowiem liczne ulgi finansowe i udogodnienia podatkowe. Co więcej, przez ten czas zwolniony jest z opłacania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zawieszenie działalności gospodarczej odbywa się za pomocą wniosku CEIDG-1, a więc tego samego dokumentu, za pomocą którego była zakładana. Na jego podstawie urząd miasta przesyła do ZUS-u zawiadomienie o czasowym wyrejestrowaniu przedsiębiorcy z rejestru. ZUS w tym celu sporządza formularze: ZUS ZWPA, ZUS ZWUA oraz ZUS ZCNA. O fakcie sporządzenia tych dokumentów zawiadamia przedsiębiorcę za pomocą odrębnego pisma.
Podczas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może przystępować do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Możliwość taka istnieje o ile w tym czasie nie pracuje w innym zakładzie pracy.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.