Pytanie: Jak wygląda sukcesja podatkowa przedsiębiorstwa w spadku?
Odpowiedź eksperta: Nowa regulacja w przepisach uwzględnia szansę na płynną i bezpieczną sukcesję w przypadku otrzymania przedsiębiorstwa w spadku.
Na mocy obowiązujących obecnie przepisów możliwe jest kontynuowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej przez inna osobę fizyczną będącą jej następcą prawnym.
W przypadku śmierci przedsiębiorcy istnieje możliwość ustanowienia zarządu sukcesyjnego. Jeżeli przedsiębiorca za życia nie zgłosił zarządcy do CEIDG zarządcy sukcesyjnego, jego następcy prawni mogą to uczynić.
Uprawnienia powyżej umieszczone przysługują:
– małżonkowi przedsiębiorcy, jeśli ma udziały w przedsiębiorstwie w spadku,
– spadkobiercy, który przyjął spadek,
– zapisobiorcy windykacyjnemu, który przyjął zapis, o ile oczywiście przedsiębiorstwo jest objęte tym zapisem w testamencie.
Czynność powołania zarządcy, powinna przybrać formę aktu notarialnego.
W okresie zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej.
Zobowiązanie podatkowe przedsiębiorstwa w spadku dotyczy okresu od otwarcia spadku od dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.
W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo w spadku osiąga przychody z działalności gospodarczej pozarolniczej, może opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w dwóch formach:
– ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
– karty podatkowej
Z kolei w przypadku przychodów tytułem zawartych umów: najmu, wynajmu, dzierżawy, poddzierżawy, może opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI