Pytanie do eksperta: Prowadzę działalność gospodarczą i muszę rozliczać zarówno import, jak i eksport usług – czy mogę samemu udokumentować i rozliczyć podatek?
Odpowiedź eksperta: Przedsiębiorcy, którzy zakładają działalność gospodarczą doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jednym z obowiązkowych zadań jest prawidłowe prowadzenie księgowości. Właściciel firmy musi więc odpowiednio opłacać zaliczki na podatek, gromadzić i prowadzić dokumentację oraz obliczać zobowiązania podatkowe.
W podmiocie gospodarczym księgowością zająć się może właściciel, zatrudniony księgowy lub biuro rachunkowe. Każde z tych rozwiązań posiada jednak wady i zalety. Samodzielna księgowość to rozwiązanie o wiele tańsze, jednak wymaga dużej wiedzy i odpowiedzialności. Księgowy na etat z kolei zajmie się rachunkowością, ale generować będzie duże koszty między innymi związane z zakupem sprzętu biurowego i wypłaty wynagrodzenia. Biuro rachunkowe w tym rankingu zająć może najwyższe miejsce, ponieważ ich praca wykonywana może być zdalnie i wymaga jedynie od przedsiębiorcy poniesienia opłat za wykonaną usługę, a nie czas w pracy.
Jednym z obowiązków podatników VAT jest rozliczanie eksportu i importu. Eksport usług następuje w momencie, gdy polski podatnik VAT świadczy usługi na rzecz zagranicznego kontrahenta. Import z kolei ma miejsce, gdy w ramach współpracy polskiemu podatnikowi wystawiane są dokumenty zgodne z przepisami obowiązującymi w danym kraju, jednak bez naliczonego podatku VAT.
Niezwykle istotne jest, aby prawidłowo rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę i nabycie towarów. Każda operacja gospodarcza znaleźć się musi bowiem w księgach w formie zapisu. Każde świadczenie usług, eksport oraz import podlegają zgodnie z prawem opodatkowaniu podatkiem VAT. Księgowy powinien więc umieć rozliczyć taką transakcję oraz wyliczyć należy podatek.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.