Pytanie do eksperta: Jak zarejestrować spółkę z o.o.?
Odpowiedź eksperta: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to często wybierana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to głównie z przejrzystych warunków posiadania działalności w tej formie. Przedsiębiorcy wybierają spółkę z o.o. z powodu korzyści jakie daje m.in. dzięki niej majątek firmowy oddzielony jest od majątku właścicieli i założyciel nie musi odpowiadać za zobowiązania spółki.
Pierwszym krokiem jaki trzeba przejść, aby zarejestrować spółkę jest spisanie umowy spółki między jej wspólnikami. Dokument ten reguluje zadania, sposób działania i strukturę organizacyjną jednostki gospodarczej. Musi zawierać przede wszystkim nazwę i adres firmy, definicję wspólników, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną udziałów, określenie zakresu działalności, okres czasu trwania spółki.
Kolejnym krokiem jest poświadczenie umowy u notariusza. Dopiero po uzyskaniu aktu notarialnego, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może złożyć wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mamy na to aż sześć miesięcy. Jeżeli nie uda nam się zdążyć w tym czasie nastąpi samorozwiązanie podmiotu. Aby zarejestrować spółkę w KRS należy przygotować kompletny wniosek zawierający: umowę potwierdzenia notarialnego, dowód dokonania opłat sądowych, oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego, listę wspólników i ich dane osobiste.
Ostatnim elementem przez który należy przejść jest złożenie wniosku w KRS i dopełnienie dodatkowych formalności, które pozwolą na prowadzenie działalności w tej formie m.in. założenie konta bankowego, zarejestrowanie się jako podatnika VAT i zgłoszenie się do ZUS-u.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.
Komentowanie zamknięte.