Pytanie do eksperta: Jak wygląda rejestracja spółek w Polsce dla obcokrajowca?
Odpowiedź eksperta:
W Polsce, aby obcokrajowiec zarejestrował spółkę na zasadach takich samych jak Polacy musi spełniać pewne warunki. Mianowicie, cudzoziemiec musi być:
– obywatelem Unii Europejskiej
– obywatelem Europejskiego Obszaru Gospodarczego
– obywatelem państwa, który korzysta ze swobód jakie daje umowa zawarta z UE (na przykład Stany Zjednoczone, Konfederacja Szwajcarska)
Sytuacja wygląda jednak inaczej dla osób niewymienionych powyżej. Obywatele innych państw mogą założyć wyłącznie wybrane rodzaje spółek lub zarejestrować dowolną spółkę, jeżeli uprawnia ich do tego tytuł pobytowy.
Aby zarejestrować spółkę w Polsce należy posiadać e-podpis, gdyż odbywa się ona za pomocą Internetu. Aby założyć elektroniczny podpis należy posiadać numer PESEL, jednak można również skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, do którego założenia wystarczy paszport lub dowód. Mimo wszystko warto się w taki numer PESEL zaopatrzyć, ponieważ może przydać się w późniejszych etapach prowadzenia spółki. Po zdobyciu e-podpisu spółkę można zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w wypadku, gdy obcokrajowiec prowadzi spółkę na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może otworzyć jej oddział w Polsce. Zwykle wiąże się to również z niższymi kosztami niż otwarcie zupełnie nowej spółki. Musi jednak działać ona w zgodzie z polskimi przepisami.
Oferujemy profesjonalną pomoc w założeniu spółki dla obcokrajowców. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami oraz zadbamy, aby cały proces przebiegł szybko i bezpiecznie. Zapraszamy.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCA REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?