Pytanie do eksperta: Wraz z dwoma kolegami zdecydowaliśmy się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W jaki sposób powinniśmy ustalić w niej podział udziałów?
Odpowiedź eksperta: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Specjaliści podkreślają jednak, że mimo jest to ustawowo określona kwota jest ona zdecydowanie zbyt niska, aby zapewnić spółce prawidłowe funkcjonowanie. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Z kolei ich ilość ustala się na podstawie wielkości kapitału zakładowego.
Kapitał zakładowy może składać się z udziałów, z których każdy jest takiej samej wartości. Wówczas każdy ze wspólników może posiadać ich kilka Jeżeli udziały są różnej wielkości wówczas wspólnik może posiadać wyłącznie jeden udział o określonej wartości nominalnej.
Udziały w spółce z o.o. co do zasady przysługują poszczególnym wspólnikom nie ma jednak przeciwwskazań, aby stanowiły one własność wspólną kilku osób. Sytuacja taka ma miejsce np. w momencie śmierci wspólnika wówczas jego miejsce zajmuje kilku spadkobierców.
Prócz tego udziały w spółce możemy podzielić na udziały zwykłe oraz udziały uprzywilejowane. Uprzywilejowanie udziałów może dotyczyć wielu kwestii m.in. prawa głosu, prawa do dywidendy oraz sposobu uczestniczenia w podziale majątku podczas jej likwidacji.
Uprzywilejowanie udziałów możliwe jest wyłącznie dla udziałów o równej wartości nominalnej. Polega na przyznaniu prawa do 3 głosów na jeden udział.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.
Komentowanie zamknięte.