Pytanie do eksperta: Jakie wyróżniamy rodzaje księgowości?
Odpowiedź eksperta: Księgowość to jeden z najważniejszych obowiązków każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W Polsce możliwe jest prowadzenie pełnej lub uproszczonej księgowości. Nie każdy przedsiębiorca może swobodnie wybrać dla swojej firmy rodzaj księgowości. W określonych przypadkach prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe.
Uproszczona księgowość może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody ze sprzedaży towarów i usług w danym roku obrotowym nie przekraczają określonej w przepisach granicy. Powyżej określonej kwoty, należy prowadzić pełną księgowość. Uproszczona księgowość jest stosunkowo łatwa i tania w prowadzeniu. Przedsiębiorca może zajmować się nią samodzielnie, jednak musi znać aktualne przepisy. Uproszczona księgowość może być prowadzona w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, bądź księgi przychodów i rozchodów.
Pełna księgowość to skomplikowany i rozbudowany system ewidencji każdej, nawet najmniejszej operacji gospodarczej mającej miejsce w przedsiębiorstwie. Do rozliczania na jej zasadach zobowiązane są spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez względu na poziom osiąganych przychodów. Pełna księgowość prowadzona jest w formie księgi rachunkowej. Księgi te mogą prowadzić jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zaletą tej formy jest to, że przedsiębiorca dokładnie wie, gdzie ulokowane są jego pieniądze.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.