Pytanie do eksperta: Po co zakładać w Polsce oddział spółki zagranicznej? Czy jest możliwość prowadzenie jednostki bez otwartego oddziału?
Odpowiedź eksperta: Otwarcie oddziału firmy zagranicznej pomoc eksperta może okazać się niezbędna, ze względu na sformalizowaną procedurę rejestracyjną.
Oddział przedsiębiorstwa to jednostka założona przez przedsiębiorcę w celu prowadzenia działalności w innym miejscu – na terenie kraju lub za granicą. Oddział przedsiębiorstwa tworzy się, by rozszerzać działalność produkcyjną. Ma on przede wszystkim rozpocząć dystrybucję towarów lub usług wykonywanych przez przedsiębiorstwo. Co ważne muszą one zajmować się dokładnie tym samym i działać w tej samej branży, co przedsiębiorstwo.
Oddział firmy w innych państwach tworzy się zgodnie z zasadami zawartymi w wielostronnych umowach międzynarodowych lub umowach dwustronnych. Według polskiego prawa przedsiębiorcy zakładający oddziały zobowiązani są wpisać je do rejestru przedsiębiorców. Dopiero po dokonaniu wpisu można rozpocząć działalność.
Przedsiębiorcy zagraniczni powinni oprócz tego dopełnić kilku ważnych obowiązków, wskazanych przez ustawę o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych.
Oddziały przedsiębiorstw zagranicznych podlegają szczególnemu nadzorowi ministra właściwego do spraw gospodarki. W niektórych wypadkach może on wydać decyzję o likwidacji oddziału. Wtedy ma on obowiązek zawiadomić osobę reprezentującą przedsiębiorcę zagranicznego o obowiązku do wszczęcia postępowania likwidacyjnego oddziału w oznaczonym terminie, nie krótszym niż 30 dni, a odpisy odpowiednich dokumentów przesłać również do właściwego sądu rejestrowego.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI