Pytanie do eksperta: Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, zakładając spółkę z o.o.?
Odpowiedź eksperta: Obecnie spółki z o.o. cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych przedsiębiorców. Pomimo stosunkowo skomplikowanego procesu rejestracji i tak opłaca się je zakładać, ponieważ koszty założenia tego typu spółki są w miarę niskie. Spółka odpowiada w sposób nieograniczony za zobowiązania, a wspólnicy odpowiadają w sposób ograniczony.
Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności to nie tylko realizacja marzeń, ale także i związane z tym obowiązki. Pierwszym z nich jest proces rejestracji, z którym bezpośrednio związane są koszty takie jak:
- wkład zakładowy (na chwilę obecną wynosi on 5 000 zł, ale wiadomo, że toczą się rozmowy nad obniżeniem tego progu do symbolicznej złotówki)
- opłaty notarialne (za umowę, ktora musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, za sporządzenie jej odpisu itp. Ceny zależne są od wysokości kapitału zakładowego, do których należy jeszcze doliczyć VAT, wynoszący 23%)
- opłata rejestracyjna (opłata sądowa + opłat za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym- 600 zł)
- opłata za potwierdzenie rejestracji na VAT (170 zł)
- podatek od czynności cywilno-prawnych (0,5% ceny wkładu zakładowego)
Ostatnie dwie wymienione opłaty są dodatkowymi. Zdecydowanie najważniejsze są te początkowe i nie da się ich uniknąć.
Jeżeli mają Państwo jakieś wątpliwości lub pragną uzyskać więcej informacji odnośnie kosztów związanych z rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Komentowanie zamknięte.