Pytanie do eksperta: Na czym polega odpowiedzialność prezesa w spółce z o.o. ?
Odpowiedź eksperta: Polscy przedsiębiorcy decydujący się na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej mają do wyboru kilka jej form. Najczęściej wybieraną jest jednak spółka z o.o. Główną jej zaletą, jak sama nazwa wskazuje, jest ograniczona odpowiedzialność wspólników. Nie odpowiadają więc oni finansowo za jej zobowiązania. Posiada ona odrębną osobowość prawną, posiada własny majątek w postaci kapitału zakładowego co pozwala jej na prowadzenie swobodnych działań.
Zdarzają się jednak i takie sytuacje, w których przedsiębiorcy pociągani są do odpowiedzialności. Jedną z nich jest na przykład moment od zawiązania firmy az do czasu wydania przez sąd postanowienia o jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest ona wtedy spółką z o.o. w organizacji, a wspólnicy mogą solidarnie z nią odpowiadać za zobowiązania wobec osób trzecich. Ograniczeniem tej odpowiedzialności jest wartość zadeklarowanych wkładów na rzecz kapitału zakładowego. Udziałowiec może również odpowiadać za szkody jakie wyrządzi firmie przy jej tworzeniu, na przykład dokona wypłaty z kapitału w zamian za usługi świadczone podczas rejestracji lub za wypłacenie nienależnych dywidend.
Bardzo często zdarza się, że właściciel pełni jednocześnie role członka zarządu, wtedy podlega przepisom regulującym odpowiedzialność zarządu.
Wymienione zostały tylko nieliczne przykłady, przepisy prawa przewidują jednak znacznie więcej podobnych sytuacji. Wspólnicy postanawiający otworzyć firmę w formie spółki z o.o., nie mogą zapominać, że ich odpowiedzialność jest tylko i wyłącznie ograniczona, nie są oni jednak całkowicie z niej wyłączeni.
Komentowanie zamknięte.