Pytanie do eksperta: W związku z własną działalnością gospodarczą muszę księgować i płacić podatek w formie ryczałtu – czym w ogóle jest taki rodzaj opodatkowania?
Odpowiedź eksperta: Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Z takiej formy opodatkowania korzystają osoby fizyczne, które prowadzą firmę w formie indywidualnej lub spółki osobowej. Przedsiębiorca nie ma możliwości w tej formie pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania. Podatek w formie ryczałtu płaci się od przychodów z działalności gospodarczej, czyli inaczej ze sprzedaży towarów i usług. Wysokość stawki podatku zależeć będzie od rodzaju prowadzonej branży, ale na rok 2019 stawki wynoszą odpowiednio 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
Ponadto, przedsiębiorca oprócz bycia ryczałtowcem, może także płacić podatek VAT – podatki te nie wykluczają się nawzajem. Opłacalność tego typu połączeń zależy jednak od sposobu prowadzonej działalności i wysokości przychodu.
Rozliczanie dochodów na zasadzie ryczałtu to metoda uproszczonej księgowości w postaci ewidencji przychodów. Prowadzona metoda rachunkowości polega na ujmowaniu w ewidencji wyłącznie przychodów, ponieważ w uproszczonej metodzie nie bierze się przy ryczałcie pod uwagę kosztów.
Biura rachunkowe oferują przedsiębiorcom prowadzenie księgowości zarówno w postaci ryczałtu, pełnej księgowości oraz Księgi Przychodów i Rozchodów. Nie da się jednak jednoznacznie określić kwoty, jaką płacić będzie przedsiębiorca za usługę, ponieważ dużo zależy od liczby dokumentów oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy Klient biura rachunkowego wyceniany jest indywidualnie, dlatego Klient ma gwarancję profesjonalnej i rzetelnej usługi.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.