Pytanie do eksperta: Czym jest jednoosobowa spółka i czy opłaca się ją zakładać?
Odpowiedź eksperta: Zgodnie z treścią Kodeksu Spółek Handlowych jednoosobową spółką może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, w której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika lub akcjonariusza. Spółka z o.o. może uzyskać status jednoosobowej firmy za pomocą dwóch sposobów – pierwotnego oraz wtórnego. O pierwotnym mówi się w momencie, gdy utworzono i zarejestrowany został przez jedną osobę. Uzyskanie przymiotu jednoosobowej może mieć również charakter wtórny. Dzieje się tak w momencie, gdy wskutek podejmowanych czynności prawnych jedna osoba skupia w swoim ręku wszelkie udziały, podzielone wcześniej pomiędzy wspólników.
Status wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. wygląda w taki sam sposób, jak przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową firmę. Przedsiębiorca nadal musi więc opłacać składki ZUS oraz stosować podwójne opodatkowanie. Jeżeli wspólnik jednoosobowej spółki planuję wypłatę dywidendy, to wówczas zobowiązany będzie do zapłaty z tego tytułu podatku, w wysokości 19%. Podsumowując, wadą jednoosobowej firmy jest obowiązek płacenia podwójnego podatku – pierwszy, od zysku spółki, a drugi podczas wypłaty dywidendy.
Jednoosobowa spółka z o.o. jest korzystną formą do prowadzenia biznesu. Jej konstrukcja znajduje szerokie zastosowanie w biznesie. Firma prowadzona przez jedynego wspólnika używana jest do tworzenia spółek celowych. Rozpoczynając tego typu przedsięwzięcie przedsiębiorca otrzymuje możliwość łatwiejszego zarządzania firmą oraz możliwość oddzielenia spraw związanych z inwestycją do odrębnego podmiotu gospodarczego. W rezultacie przedsiębiorca może chronić swój majątek, jeżeli podejmie się założenia spółki celowej.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.