Pytanie do eksperta: Jak wygląda procedura założenia spółki z oo?
Odpowiedź eksperta: Spółka komandytowa jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, których zakres działania jest większy niż spółek:
-cywilnych
-partnerskich
-jawnych
Spółka komandytowa zapewnia dużą swobodę w kwestii kształtowania odpowiedzialności za sprawy spółki oraz jej zobowiązania. Warunkiem istnienia spółki komandytowej jest fakt, iż jeden ze wspólników musi być tak zwanym komplementariuszem. Osoba ta odpowiedzialna jest za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Zaletą jest fakt, że odpowiedzialność ta ma charakter subsydiarny. Oznacza to odpowiedzialność wspólnika (całym jego majątkiem osobistym) za zobowiązania spółki po nieskutecznej egzekucji wobec spółki.
Założenie spółki komandytowej wiąże się także z takimi pozytywnymi aspektami jak:
- nieograniczona ilościowo skala działalności spółki
- brak wymogu posiadania minimalnego kapitału (sumy komandytowej)
- komandytariusz może występować także w roli pełnomocnika spółki
- to spółka jest płatnikiem VAT
- opcja prostszej formy opodatkowania (zryczałtowanej) wspólników będących osobami fizycznymi- rozliczenie PIT-em
- jednokrotne opodatkowanie zysku spółki
- możliwość ustanowienia komplementariuszem spółki z o.o. w celu optymalizacji podatkowej (w spółce z o.o. dochód zanim trafi do wspólnika jest dwukrotnie opodatkowywany: jako dochód spółki z o.o. w wysokości 19% i ponownie przy wypłacie wspólnikom dywidendy – kolejne 19%)
Potrzebujesz konsultacji lub masz jakieś pytania? Zadzwoń do nas a specjaliści wyjaśnią Ci wszelkie kwestie związane z założeniem spółki komandytowej.
Komentowanie zamknięte.