Pytanie do eksperta: Na czym polega zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.?
Odpowiedź eksperta: W spółce z ograniczoną odpowiedzialności występują trzy rodzaje organów. Jednym z nich, najważniejszym jest zgromadzenie wspólników. W jego skład wchodzą wszyscy posiadacze udziałów firmy. Organ ten przynajmniej raz do roku spotyka się podczas tzw. “zwyczajnego zgromadzenia wspólników”, pod koniec okresu obrachunkowego. Celem tego spotkania jest zatwierdzenie przez wspólników sporządzonego bilansu oraz rachunku zysków i strat jednostki. Zgromadzenie udziela również absolutorium zarządowi oraz jeżeli funkcjonują w jednostce – komisji rewizyjnej i radzie nadzorczej. Podczas niego zapadają również najważniejsze decyzje w postaci uchwała zgromadzenia wspólników, które są nadrzędne nad wszystkimi innymi.
Każde zgromadzenie wspólników musi odbywać się zgodnie z porządkiem obrad, które odpowiednio wcześniej (ok. 2 tygodnie) powinny zostać dostarczone do każdego wspólnika. Dodatkowo powinni oni zostać powiadomieni o dokładnym czasie i miejscu spotkania, przy czym zakłada się że, miejsce powinno znajdować się w tej samej miejscowości co siedziba spółki. Każdy z wspólników ma również prawo wyznaczenia swojego pełnomocnika, który będzie reprezentował go podczas zebrania.
Zgromadzenie wspólników może odbyć się również w dowolnym czasie, w przypadku kiedy: wymaga tego dobro interesów spółki, zażądają tego wspólnicy posiadający co najmniej 10% udziałów lub w przypadku kiedy sporządzony bilans wykaże straty, których wysokość przekracza sumę kapitału rezerwowego, zapasowego oraz połowę kapitału zakładowego.
Komentowanie zamknięte.