Pytanie do eksperta: Jak założyć spółkę handlową?
Odpowiedź eksperta: Zakładanie spółek handlowych to bardzo obszerny temat, ponieważ do spółek prawa handlowego zalicza się spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. W każdej z tych grup spółek można wyliczyć kilka form spółek, które mogą zarejestrować przedsiębiorcy. Ważne jest, że w przypadku tego rodzaju spółek zastosowanie mają przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, do których może sięgać przedsiębiorca decydując się na rejestrację jednej ze spółek.
Spółki osobowe są grupą spółek, które opierają się na kapitale osobowym. Ich struktura zarządzania oraz sposób rejestracji jest stosunkowo prostsza w porównaniu do spółek kapitałowych. Postawą rozpoczęcia działalności w formie spółki jest wpis spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Konieczne jest sporządzenie odpowiedniej umowy oraz wypełnienie formularzy urzędowych. Z kolei w przypadku spółek kapitałowych ogromne znaczenie będzie miał kapitał, który konieczny jest do założenia spółki. Regulacje prawne określają minimalną wielkość kapitału zakładowego, którą wspólnicy spółki muszą uregulować zanim dojdzie do rejestracji spółki w KRS. Do grupy spółek kapitałowych zalicza się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną.
W wyniku licznych nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych podmioty gospodarcze mają możliwość założenia niektórych spółek handlowych za pomocą systemu teleinformatycznego, który udostępniony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Korzystając z wzorca umowy jednostki gospodarcze mogą zarejestrować spółkę z o.o., spółkę komandytową oraz spółkę jawną. Takie zmiany mają ułatwić przedsiębiorcom podejmowanie inicjatywy na rynku gospodarczym w formie spółki handlowej.
Komentowanie zamknięte.