Pytanie do eksperta: Dlaczego założenie spółki komandytowej to dobry pomysł?
Odpowiedź eksperta: Spółka komandytowa ma na celu prowadzenie działalności gospodarczej pod własną firmą, czyli nazwą. W spółce komandytowej występują dwa rodzaje wspólników: komplementariusze i komandytariusze. Komplementariusz to osoba decydująca w firmie, sprawuje główną władzę nad spółką. Za zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem osobistym, może być nim osoba fizyczna bądź osoba prawna. Komandytariusz działa w formie pełnomocnika, który wykonuje powierzone mu zadania, jednakże sam nie ma prawa podejmować indywidualnych decyzji bez zgody komplementariuszy. Odpowiada za zadłużenia wobec kontrahentów tylko do kwoty wniesionych przez siebie wkładów, czyli sumy komandytowej. Komandytariuszem może być osoba fizyczna, jak i również osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych.
Założenie spółki komandytowej jest dobrym pomysłem ze względu na możliwość ustanowienia komplementariuszem spółki z o.o. co prowadzi do optymalizacji podatkowej polegającej na wyeliminowaniu odpowiedzialności osób fizycznych w stosunku do spółki. W przedsiębiorstwie istnieje możliwość dokonania podziału ról między komplementariuszy – wspólników prowadzących sprawy spółki oraz komandytariuszy – wspólników nadzorujących podejmowane decyzje. Wielką zaletą jest także brak obowiązku wprowadzenia minimalnego kapitału zakładowego co jak w przypadku spółki akcyjnej jest pierwszym warunkiem do rozpoczęcia działalności.
Wspólnicy będąc osobami fizycznymi mają możliwość wyboru formy opodatkowania swoich przychodów i zwykle wybierają podatek liniowy 19%. Spółka może dopasować umowę spółki do konkretnych potrzeb danego przedsięwzięcia gospodarczego. Aktualnie na rynku największą część stanowią spółki z o.o. oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, jednakże spółka komandytowa coraz częściej występuje na rynku i działa osiągając zaskakujące wyniki finansowe.
Komentowanie zamknięte.