Pytanie do eksperta: Ile powinien wynosić kapitał zakładowy w spółce?
Odpowiedź eksperta: Kapitał zakładowy to wkład ze strony wspólników. Może być to wkład pieniężny lub niepieniężny w postaci: wierzytelności, nieruchomości, majątkowych praw autorskich. Akcjonariusze po zgromadzeniu majątku dokonują wkładów do spółki, w celach pokrycia kapitału zakładowego.
Wysokość kapitału zakładowego w spółce zależy od jej rodzaju:
– Spółka z o.o. – 5 tysięcy złotych
– Spółka komandytowo-akcyjna – 50 tysięcy złotych
– Spółka akcyjna- 100 tysięcy złotych
W całości wysokość kapitału zakładowego w spółce musi zostać pokryta od początku, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Brak pełnego pokrycia kapitału zakładowego ciągnie za sobą pewne konsekwencje:
– zakaz otrzymywania przez wspólników jakichkolwiek wypłat z majątku spółki
– gdy bilans wykaże straty przewyższającą sumę kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego- konieczne jest podjęcie decyzji podczas zgromadzenia wspólników o dalszej działalności spółki
– jeśli majątek spółki z o.o., który powinien być równy sumie kapitału zakładowego nie wystarcza na pokrycie należności, właściciele są zobowiązani do zgłoszenia upadłości.
Jeśli chodzi o spółkę komandytowo-akcyjną i akcyjną kapitał zakładowy może na początku zostać pokryty w ¼ deklarowanej wysokości kapitału, natomiast reszta należności może być spłacano kolejno w wyznaczonych terminach.
W spółce kapitał zakładowy ma charakter zabezpieczający wierzycieli przez jej niewypłacalnością. Zaznaczyć trzeba, że wkład niepieniężny może być zbyty, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży wchodzą w skład majątku spółki. Wkład pieniężny wykorzystany może być na nabycie, na przykład środków trwałych.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCA REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.