Pytanie do eksperta: Jakie warunki trzeba spełnić, by mogła powstać spółka z o.o.?
Odpowiedź eksperta:Powstanie spółki z o.o. uzależnione jest od trzech bardzo istotnych rzeczy. Są nimi:
- umowa spółki, na której mocy zostaje zawarte porozumienie między wspólnikami i określone zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa,
- kapitał zakładowy, niezbędny do jej powstania i dalszej działalności,
- rejestracja w KRS, nadająca osobowość prawną spółce oraz umożliwiająca jej legalną działalność.
Umowa spółki z o.o musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, co wymagane jest przez przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Podczas standardowej rejestracji spółki należy z umową udać się do notariusza, który sprawdzi jej poprawność oraz nada jej odpowiedniego charakteru.
Kapitał zakładowy w spółce z o.o. jest z góry określony przez Kodeks Spółek Handlowych, a dokładnie jego minimalna wysokość. Przez dłuższy czas wynosił od 5000 złotych, lecz w połowie 2015 roku starano się zmienić przepisy i wprowadzić znacznie mniejszy, symboliczny minimalny kapitał początkowy spółki z o.o., wynoszący 1 złoty. Zanim zacznie się zakładać spółkę z o.o, warto sprawdzić aktualnie obowiązujący kapitał minimalny w Kodeksie Spółek Handlowych.
Rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym to ostatni warunek, jaki trzeba spełnić. Niestety proces ten nie należy do najłatwiejszych ani najszybszych. Dokonanie rejestracji w KRS wiąże się z złożeniem w sądzie rejestrowym wniosku o wpis wraz z załącznikami oraz uiszczeniem opłat sądowych. Dla ułatwienia i skrócenia procesu zakładania spółki z o.o., warto zdecydować się na rejestrację online.
Komentowanie zamknięte.