Pytanie do eksperta: Co oznacza, że spółka jawna, partnerska czy komandytowa jest spółkami osobowymi?
Odpowiedź eksperta:W Kodeksie Spółek Handlowych ustawodawca wprowadził dwa typy przedsiębiorstw – spółki kapitałowe oraz osobowe. Spółki osobowe to podmioty, których działalność opiera się na osobistej więzi pomiędzy jej wspólnikami. Stanowi strukturę odrębną od jej wspólników zarówno pod względem organizacyjnym, jak i majątkowym. Osobowe podmioty gospodarcze mają zdolność prawną, co oznacza, że mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym także nieruchomości i prawa rzeczowe oraz zaciągać zobowiązania.
Aby spółka osobowa mogła powstać niezbędne jest w tym celu uzyskanie wpisu w rejestrze przedsiębiorców – Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpis poprzedza się zawarciem przez podmiot gospodarczy stosownej umowy spółki, a w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej – podpisaniem statutu. Forma umowy spółki osobowej uzależniona jest od rodzaju spółki.
Różnicą pomiędzy spółką osobową, a kapitałową jest to, że osobową spółkę handlową utworzyć może co najmniej dwóch wspólników, natomiast możliwe jest prowadzenie jednoosobowej spółki kapitałowej. Odpowiedzialność wspólników podmiotów osobowych za zobowiązania ma charakter osobisty, a z kolei kapitałowa jednostka gospodarcza odpowiada z wniesionych wkładów.
Zgodnie z prawem handlowa spółka osobowa posiada status przedsiębiorcy, jednak nie jest osobą prawną. Niektórzy uważają, że spółki osobowe są bardzo podobne statusem do osób prawnych, ponieważ posiadają wyodrębniony majątek, organy, a także zdolność prawną oraz sądową. Ze względu na jej ciekawą charakterystykę wiele osób decyduje się na prowadzenie biznesu w formie spółki osobowej, ponieważ może ona przynieść wiele korzyści.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCA REJESTRACJI SPÓŁEK Z O.O.