Pytanie do eksperta: Dlaczego dochodzi do rozwiązania spółki z o.o.?
Odpowiedź eksperta: Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Niezwykle trudno jest wypracować sobie stabilną pozycję na rynku i pozyskać klientów, dlatego też każdego roku setki przedsiębiorców decydują się na likwidację swojej firmy.
Rozwiązanie spółki z o.o. ma miejsc w chwili wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Potem następuje spieniężenie jej majątku i ostateczne zamknięcie wszelkich prowadzonych przez nią spraw.
Najczęściej dochodzi do tego z powodu:
- ogłoszenia upadłości spółki,
- przenoszenia siedziby spółki poza granice kraju,
- przyczyn przewidzianych w umowie spółki, na przykład zrealizowanie zamierzonych ceków, czy zakończanie okresu na który została powołana.
Jednostka gospodarcza może również zostać zamknięta z inicjatywy sądu rejestrowego, w przypadku określenia w umowie przedmiotu działalności niezgodnego z prawem lub zawarcia jej w sposób nieprawidłowy.
Pierwszym krokiem do wszczęcia rozpoczęcia procesu likwidacji jest uchwała wspólników, zatwierdzona protokołem notarialnym. Warunkiem koniecznym jest zawarcie w niej nazwisk likwidatorów. Podczas prowadzenia działań mających prowadzić do zamknięcia przedsiębiorstwa nie można wypłacać dywidend, ani dokonywać podziału majątku jeżeli zobowiązania wobec wierzycieli nie zostały spłacone.
Wielu nie zdaje sobie sprawę, że istnieje opcja pozwalająca uniknąć rozwiązania spółki. Polega on ana sprzedaży wszystkich udziałów przedsiębiorstwa. Szerokie grono businessmanów poszukuje firm, które prowadzą już działalność gospodarczą.
Komentowanie zamknięte.